Moet het schoolvak Nederlands op de helling? Verdient onze taal wettelijke bescherming? Er zijn taalkwesties waarover heel verschillend kan worden gedacht. Taalkundige Frank Jansen behandelt maandelijks zo’n kwestie, en steekt daarbij zijn eigen mening niet onder stoelen of banken. Hij eindigt telkens met een stelling, waarop u kunt reageren.

Geen 500-woordentest voor importbruiden

Frank Jansen

De snelle inburgering van allochtonen schijnt vooral belemmerd te worden door zogenoemde ketenmigratie, waarbij allochtone ouders in hun geboorteland een huwelijkspartner voor hun kinderen zoeken. Daardoor komen telkenjare veel importbruiden naar Nederland, die niets van de Nederlandse taal en cultuur weten. De overheid wil dit probleem ondervangen door van deze personen te eisen dat ze in het land van herkomst een taaltest afleggen, waaruit blijkt dat zij vijfhonderd Nederlandse woorden kennen die betrekking hebben op de Nederlandse samenleving. Onder deze vage omschrijving kunnen we zeer uiteenlopende woorden verstaan: voor eerste levensbehoeften (bloemkool, een sterk bakkie), maar ook voor staatsinrichting (Raad van State). Is zo'n test een goed idee?

Volgens mij niet. Op voorhand oogt het voorstel bedenkelijk omdat de immigranten die woorden niet hier moeten leren (waar het voor hen relatief makkelijk zou zijn), maar in het buitenland. Bovendien betwijfel ik of je veel hebt aan vijfhonderd woorden. Maar belangrijker vind ik dat de test getuigt van taalfetisjisme, omdat hij begint aan de verkeerde kant van het probleem: die vijfhonderd woorden. Het lijkt me veel logischer om aan de kant van de communicatieve behoeften van de inwijkelingen te beginnen.

Eerst zouden we het erover eens moeten zijn op welke terreinen de immigrant zich al dadelijk moet kunnen redden. In publicaties is gesuggereerd dat het vooral om de dagelijkse woordenschat zou moeten gaan (zie hierboven), maar dat lijkt mij een onjuiste opvatting. Zulke woorden leer je als verse importbruid vanzelf wel van je man en je hartelijke schoonfamilie, als die je meenemen naar de markt; met andere woorden: als het huwelijk slaagt.

Naar mijn idee zal de immigrant vooral behoefte hebben aan woorden die hem of haar een minimum aan zelfredzaamheid garanderen als het huwelijk mislukt, als de man zich ontpopt als een stalker met eerwraakplannen, en als er vanuit de schoonfamilie ijzige winden waaien. Dan zal het gaan om woorden waarmee de immigrant zich kan redden bij de dokter, bescherming kan zoeken bij de politie, voor zijn elementaire rechten kan opkomen bij justitie, en een eerste stap kan zetten op de weg naar betere scholing. Nadat de deskundigen het eens geworden zijn over deze terreinen, zou vastgesteld moeten worden hoeveel van die woorden minimaal nodig zijn (en dat kunnen er dus ook heel goed meer dan vijfhonderd zijn), waarna die dan het onderwerp van een test zouden kunnen zijn.

Daarom luidt de stelling deze keer:

Voor immigranten moet een betere taaltest dan de voorgenomen vijfhonderdenwoordentest worden ingevoerd.


Een stemming over deze stelling onder de lezers van het tijdschrift Onze Taal en de bezoekers van deze website leverde het volgende resultaat op:

Vijfhonderdenwoordentest: niet invoeren. (157 stemmen, 32,1 procent):

Vijfhonderdenwoordentest: wél invoeren. (332 stemmen, 67,9 procent):

Meningen van bezoekers van deze website

Naam Opmerking
de R.
05.07.2004 10:21

Typisch Nederlands, zo'n discussie. Men haalt er weer van alles bij, tot en met ons gebrek aan cultuurtrots aan toe. Die discussies en de roep dat we onze taal en cultuur aan het verkwanselen zijn, zijn zelf aardige kenmerken van onze cultuur. Ik heb hier, behalve C. Buenting niemand gehoord die zelf wel eens contact heeft met inburgerende buitenlanders of gevraagd heeft wat zij hier zelf van vinden. Ik vermoed dat Frank Jansen zelf ook amper contact heeft met buitenlanders in Nederland. Ik pleit ervoor veel meer docenten en inburgerlingen in de discussie te betrekken. Of de echtgenoten van deze 'bruiden'. Zo iemand kan je bijvoorbeeld vertellen over zijn ergernis dat na een jaar inburgeringscursus zijn Arabische echtgenote op NT2 niveau 2 zit, maar dank zij de oververtegenwoordiging van Russische dames op de cursus nu Nederlands met een Russisch accent spreekt. In dat verband valt trouwens op dat Frank Jansen termen als importbruiden en eerwraak en schoonfamilie laat vallen. Het CBS (cijfers 2002) meldt dat 25% van de immigranten gezinsvormers zijn; die komen hier om te trouwen of samenleven. Ongeveer 25% daarvan komt uit landen waar eerwraak voorkomt. Gezinsvorming komt het meest voor bij allochtonen van de eerste generatie. Dit zijn voornamelijk Europese arbeidsmigranten waarvan na 5 jaar tweederde weer weg is. Die hebben geen schoonfamilie. Een derde van de gezinsvormers komt bij een autochtoon Nederlander terecht. Trekt Frank Jansen de discussie niet een beetje uit zijn verband met zijn opmerkingen dat een verplichte taaltest er vooral op gericht moet zijn dat de immigrant zich kan weren tegen eerwraak, boze schoonfamilie e.d.?

Inge
05.07.2004 09:12

Het is juist, zonder zelfrespect maken wij ons steeds meer belachelijk. Schiphol zijn honderd stenen des aanstoots. Wie beslissen er eigenlijk over het officiële taalgebruik op de vlieghaven? De politici? Dan kunnen we hen daarop afrekenen. Zonder taal- en cultuurtrots geen serieuze politieke functie in Nederland!

Kapelaan Caspers
05.07.2004 08:52

Als je in Belgie over de autosnelweg rijdt dan geven de wegwijzers aan AKEN (aachen). In nederland staat alleen AACHEN. dat geeft aan dat de Belgen meer zelfrespect hebben. Als je in Zaventem aankomt op het vliegtuig wordt je allereerst in het nederlands begroet, dan in het frans en dan pas in het engels. Op Schiphol is dat alleen engels. Dat geeft aan hoeveel respect we nog hebben voor onze eigen taal. Duitsers mogen zomaar in het duits van wal schieten als ze hier op bezoek zijn en wonen en dan hebben we de naamvallen maar goed te gebruiken! Dus dan nog tov allochtonen de schijn ophouden dat we iets om de taal geven DAAROM ROEP IK IEDEREEN OP (DIE DE TAAL LEEFHEEFT) OM TE PROTESTEREN TEGEN ONNODIG ENGELS EN TEGEN TAALVERLOEDERING. GA NAAR DE POLITIEK OF BESTOOOK SCHIPHOL MASSAAL MET EMAILS

Burney Bayou
05.07.2004 08:46

EN DAARNA WERKEN AAN EEN BETERE TEST


04.07.2004 17:54

Geef een buitenlander een verblijfsvergunning voor een jaar, en laat hem daarna een test eindexamen Nederlands op MAVO-niveau afleggen.

starre.jongster[at]planet.nl
04.07.2004 16:56

de taal van een land waar je woont moet je kunnen spreken.

Leo Kuinen
04.07.2004 10:00

De opvatting van Nora Cadix onderschrijf ik, ook als is die maar zijdelings verbonden met het centrale thema.

Tokkie Tokkie
04.07.2004 09:53

Die Wanko om half twee 's nachts! Is kennelijk aan het inburgeren.

Wanko Laaplacgh
04.07.2004 01:29

tokkie tokkie boem turch balla balla bam

cees schumacher
03.07.2004 19:10

Waarom niet zelf een taalgidsje gemaakt. Een versie van Nederlands op reis (en dan niet de Monty Python-uitgave!). En deze de nieuwe burger meegeven.

Nora Cadix
03.07.2004 18:22

Als wij allochtonen warm ontvangen vanuit een mentaliteit die zelfbewustzijn en gevoel van eigenwaarde uitstraalt, is er geen enkel probleem. Het gaat inderdaad om taal- en cultuurtrots. Dat softe moet weg, dat kniebuigerige, dat ach... Laten we kiezen voor een strakke lijn met zelfrespect en respect voor anderen. Zo'n testje van 500 woorden stelt niks voor. We hebben kwaliteit te bieden. Als we die uitstralen, zijn er geen problemen. Stel je voor dat je naar Frankrijk of een ander land in Europa en daarbuiten verhuist, en je leert de taal niet. Dan ben je niet binnen een half jaar, maar wel na een jaar een belachelijke figuur. Het gevoel van eigenwaarde van de Fransen enz. heeft daar alles mee te maken. Het is mis met ons gevoel van zelfrespect. Ik lees in de krant dat Vlaamse ministers in de Europese Raad Nederlands spreken, maar Nederlandse ministers niet. Zij spreken Engels of Frans. Ongelooflijk! Ik hoor het ongenuanceerde gestuntel al. Ik zou zeggen: "Welkom alle allochtonen, maar heb respect voor onze taal en cultuur. Jullie merken toch dat wij dat respect afdwingen."

Ivo Bouwmans
03.07.2004 17:11

De test mag alleen worden ingevoerd als Verdonk zelf met goed gevolg een test aflegt waarin 500 woorden voorkomen als empathie, weerloosheid, gevaar, mededogen, doodsangst, trauma, wachten, toekomstperspectief, veiligheid, medemenselijkheid, enz.

Leo Kuinen
03.07.2004 10:52

Ik geniet altijd als het Nederlands op radio en tv goed wordt uitgesproken en gesproken. Nieuwslezers met name hebben een voorbeeldfunctie. In Vlaanderen spreekt bij de VRT iedereen goed tot voortreffelijk. In Nederland is dat niet steeds het geval. Die Gooise-r is een ramp (gramp) en die lichte diftongering eveneens. Van een goede uitspraak,woordkeus en zinsbouw gaan heel positieve stimulansen uit, zowel voor autochtonen als allochtonen. Ouders en leraren kunnen tegen hun kinderen zeggen: luister aandachtig naar die mevrouw of meneer op het nieuws. Dat is taal- en cultuur'politiek' in optima forma. Geen taalwetenschappers maar taalpedagogen moeten de leiding hebben in het taaldebat. Zoals het nu gaat,gaat het van kwaad tot erger. Ik vind dat een GRRAMP. Een logopedist(e) kan hier wonderen verrichten. De allochtonen zullen dankbaar zijn. En die taal verandert toch wel, heel geleidelijk aan. Dat is alle eeuwen zo geweest.

Saskia de Wal
02.07.2004 23:35

Iedereen moet de nederlandse taal helemaal beheersen. Hoewel er ook genoeg Nederlanders zijn die de taal niet beheersen vind ik dat iedereen eens die 500-woorden test moet doen!

Gonny van Elslander
02.07.2004 18:59

Laten we met z'n allen positief denken over Nederland en de Nederlandse taal, ook gesproken door 6.000.000 Vlamingen. Dan komt de rest vanzelf. Geen gemulder en gebulder, geen gevandis en gepis. Wat dat stinken van de Nederlandse mannen betreft (dixit Van Dis): stinkt eigen roem ook niet?

Sexuoloog G. Spot
02.07.2004 14:00

Nederlands gaat ten onder aan omroepen als BNN en MTV en ook aan bedrijven als Philips en natuurlijk het gehate directieteam van 'Skipholl' Tegen de tijd dat de 500 woordjes zijn geleerd is onze taal een dode taal (helaas)

Ch., M. A. Krielkip
02.07.2004 11:59

Jongens, zit niet zo te mulderen en te dissen! Laten we blijven nadenken over het centrale probleem.

De Jonghe
02.07.2004 10:47

Zullen we onze bruiden ook de Mulder-en Van Distaal leren? Bekt goed: lekker grof, arrogant, bunzig. Laten we eerst maar eens de term 'Mulder- en Van Dis'met welgekozen voorbeelden in de 14de druk van Van Dale opnemen. Voorbeelden te over.

Oncoloog J.D. Schlangen
02.07.2004 08:04

Ik sluit me aan bij de vraag of en hoe je buitenlanders (500) woorden kunt en moet leren als het leeuwendeel van de nederlanders en de nederlandse bedrijven het nederlands te grabbel gooit? Wat dat betreft doen ze het in België, Frankrijk en in Scandinavië beter. En wat die directie van Schiphol betreft, daar krijgen jullie gelazer mee, want je bent verplicht de mensen in het nederlands te bedienen op ons grondgebied. PS hierboven zou moeten staan E-post adres adres ipv E-mail

Leontien Dussenbroek
01.07.2004 23:48

Ik 'geniet' ook van de commentaren. Vanmiddag heb ik in de bibliotheek het laatste nummer van 'De Gids' gelezen. Bedankt, meneer of mevrouw K. De Jonghe voor de tip. Er wordt in dat nummer op een domme, blasé-manier anti-reclame gemaakt voor Nederland en zijn cultuur. Wat een nare, verwende, over het paard getilde mannen en vrouwen zijn de meeste scribenten! Geen enkele Europeaan zou op die manier zijn/haar land ontluisteren. Alleen Nederlanders zijn tot zo'n mate van grofheid in staat. Leest u het nummer maar.

c.buenting[at]rocva.nl
01.07.2004 16:42

Als het leren van de taal in de eerste fase beperkt blijft tot het leren van woorden, is de kans erg groot dat de berokkene 'krom' gaat praten. Voor ons NT2-docenten zijn 'krompraters'moeilijke leerlingen dan mensen die nog geen woord Nederlands spreken. Afleren is moeilijker dan aanleren. Van wie gaan de bruiden en bruidegommen die 500 woorden leren? Naar ik vrees van hun neef of nicht die het Nederlands ook niet beheerst.

K. de Jonghe
01.07.2004 14:01

Hoe Nederland zichzelf 'verkoopt', blijkt onder meer uit het laatste nummer van 'De Gids, jrg. 167, nr. 5/6. Het is een dubbelnummer waarvan ook nog een Engelse, Duitse en Franse versie is verschenen. Daar draven ze weer op, de halve intellectuelen en betweters-met-grootse visie die er plezier aan beleven hun nest te bevuilen. Maar dat was al smerig, zegt iemand als Adriaan van Dis, de puisssant rijk geworden mooischrijver en schnabbelaar. Vooral zijn mannelijke mede-Nederlanders moeten het ontgelden: zij stinken. Een citaat uit het Gidsnummer: "Veel roos op de kragen en schilfers op de kop. Vieze kleren. Gore kruisribbels in het tot nationale klederdracht verheven spijkergoed. Zou het kunnen dat sinds de emancipatie van de Nederlandse vrouw, de Nederlandse man er viezer op is geworden?" In deze aflevering zijn er veel van die genuanceerd zich uitdrukkende Van Dissen aan het woord. Het blad met de eerbiedwaardige titel biedt een onthutsend en ontluisterend beeld van een land dat samen met Vlaanderen toch een beetje trots zou kunnen zijn op zijn taal en cultuur. Hoeveel woordjes vroegen we ook alweer aan een bepaald type immigranten?

Uroloog P.I.S. Buys
01.07.2004 13:37

Waarom Nederlands leren als de voertaal hier duits en engels is. En men op de huisartsenposten arabisch cursussen volgt. En de belastindienst de website in turks engels frans en duits vertaalt. En er bij het groene kruis folders in het arabisch en turks beschikbaar zijn..... En er in schiphol geen nederlandse teksten meer mogen verschijnen.... Nederlands is de meest geminachte taal ter wereld zowel intern als extern!

Nicole
01.07.2004 13:04

500 woordjes leren, heeft geen zin, Nederlands leren wel. En niet voor het geval je man een psychopaat blijkt te zijn, maar omdat je in Nederland woont en het handig is als je overal, in de winkel, bij de dokter, op de school van je kinderen enzovoort enzovoort, een woordje mee kunt spreken.

Sniekel Kogeldans
01.07.2004 11:39

Hmmm... moet je toch een op de muziekzenders zien die sms-en... allemaal woorden als errug (erg) kep (ik heb) We kunnen zelf geen nederlands meer spreken en respecteren. In de grensstreek staat alles in 't duits, engels doordrenkt onze taal, websites zijn in het engels etc... En inderdaad op Schiphol heeft men 't nederlands eruit gemikt. Dat is niet onbelangrijk... Dat is anti-zelfrespect! Doe dan tegenover buitenlanders dan niet alsof onze taal belangrijk gevonden wordt.

Rasmus Rasmussen
01.07.2004 11:06

De R. Schiphol is niet het belangrijkste. Maar het is wel illustratief hoe we hier met onze eigen taal omgaan. Zojuist werd er op de radio in de reclame weer over 'summersale' gesproken. Weer onnodig engelse vervuiling, die we toelaten in onze taal. Zo komen we toch weer terug bij het onderwerp (de meesten zeggen reeds 'topic') Je kunt de mensen niet dwingen om 500 woordjes te leren en net te doen of nederlands hier heilig is want particulieren en bedrijven respecteren onze eigen taal niet eens! PS de directie van Schiphol kan de T** krijgen wat mij betreft, het is de toegangspoort van nederland en als onze taal daar al verboden is, wat wil je dan nog van buitenlanders verwachten?

Arne Hulstein
01.07.2004 09:47

Het zou toch veel nuttiger zijn om te testen op communicatieve vaardigheden dan op woordenschat. Ik kan ook wel 500 woorden Chinees leren, maar als ik alleen daarmee een gesprek wil beginnen, dan kan dat wel eens heel verkeerd uitpakken.

de R.
30.06.2004 16:57

Bordjes op Schiphol: lekker belangrijk, vooral voor de buitenlander. Dat heeft nulniks met inburgering te maken. Als wij ons echt zorgen maken om de indruk die wij onze buitenlandse gasten willen geven, dat is het Engels op Schiphol niet het eerste waar ik aan denk. Het aantal regels waar een inburgerling mee te maken krijgt is voor hem/haar verpletterend. Daar kan Schiphol niet tegen op. Regeltjes hier, wetjes daar; verplichtingen zus, documenten zo. Waarom vertelt niemand die vrouwen van buitenlandse afkomst dat het in de Nederlandse gezondheidszorg zò is dat kinderen allemaal ingeënt worden tegen rodehond en andere ziektes? En dat het voor die vrouwen essentieel is dat ze die inenting ook krijgen, voor dat ze hier tegen zowel een rodehond-infectie als een zwangerschap oplopen? Taal en maatschappij zijn belangrijk. Bordjes op Schiphol zijn voor hobbyisten.

Ina A. Tanahatoe-Siepman
30.06.2004 15:50

Uw stelling is goed, maar de manier waarop men moet antwoorden deugt niet. Ik kan alleen maar aangeven wel of niet invoeren, terwijl uw stelling luidt: er moet een BETERE taaltest komen. Ik heb daarom toch gekozen voor invoering, omdat de verbetering altijd (naar we hopen) NA invoering komt. Als er niets gebeurt, kan er ook niet verbeterd worden. N.B. U bent niet consequent in het hanteren van de vrouwelijke vorm. Het gaat over bruiden die bescherming zouden moeten (kunnen) zoeken en ja hoor, 'voor ZIJN elementaire rechten kan opkomen'.

Genaecoloog J.Eijerstock
30.06.2004 08:01

Ja ik ben ook op Schiphol geweest vorige maand en tot mijn schrik heb ik gezien dat nederlands niet meer alleen de eerste taal is, maar in de meeste gevallen zelfs verwijderd is. Dit is werkelijk onvoorstelbaar en geeft aan dat Schiphol geen respect heeft voor onze taal, de overheid ook niet (want deze grijpt niet in) en de nederlanders evenmin (deze protesteren niet) Ik denk dat iedereen die van de nederlandse taal houdt, middels www.schiphol.nl dient te protesteren! Hoe wil je inderdaad van buitenlanders verwachten dat ze respect hebben voor onze taal, als ze bij aankomst op de luchthaven zien dat nederlands geen betekenins meer heeft. Nog los van het feit dat je als nederlander recht hebt op een bediening in het nederlands.

Caro van Speijck
30.06.2004 01:02

De discussie neemt een wending die essentieel is: het gaat uiteindelijk om taal- en cultuurtrots. Waarom hebben Vlamingen (niet alle natuurlijk) die trots wel (fierheid, zeggen ze)en wij Nederlanders niet. Ik ken Fransen uit diverse regio's van dat rijke en gevarieerde land die tien levens nodig hebben om van hun eigen land een redelijk tot goed idee te krijgen. Ze reizen van Normandië naar de Elzas en van Bourgogne naar de Provençe. En de Nederlanders? Die gaan naar Turkije, China, De Galapagos-eilanden. Sommigen gaan fietsen op Schiermonnikoog, altijd hopend dat het weer niet al te onaangenaam is. Maar de meesten gaan weg: het land is te klein, je kunt over wat je bezocht hebt bij je intimi niet echt voor de dag komen. Leuk de Achterhoek, wij waren op Sumatra. Het verdere gesprek gaat verder over Sumatra. En wat sprak je in Sumatra? Overwegend Engels, soms Duits. Ook hebben we wel eens een Hollander ontmoet.Geen uitweidingen meer: immigranten moeten vooral van ons ervaren dat we tot een grote, eenwenoude cultuur behoren en een taal spreken die al dateert uit de 11de eeuw. In Hongarije was ik een kleine tioental jaren geleden enorm onder de indruk van de historische kennis van de jonge Hongaren en van hun niet aflatende drang om hun bijzondere taal te koesteren. Ze waren trots op hun taal en cultuur. Ik vind dat opvallend en tegelijk heel normaal. Als de grote August Vermeylen dachten ze: "We moeten Hongaren zijn om Europeanen te worden!" Hun opmerkelijke taal- en culuurtrots was inspirerend. Ze wisten veel van hun land en spraken daar met liefde over.

P. Lust
29.06.2004 23:00

Volledig akkoord, Bart van der Laan. Het is al sinds de oude Grieken (o.a. Socrates) almaar hetzelfde liedje: verbeter de wereld, begin bij jezelf. Geen gezeur over structuren en wat dies meer zij, maar goed leren spreken en schrijven en op gepaste manier trots zijn op onze culturele en talige inbreng in Europa. Dat dwingt op den duur respect af. Kijk inderdaad naar de Zweden, de IJslanders, de Roemenen, de Polen, de Hongaren enz., enz. en niet naar te vele Nederlanders (Hollanders) die voor een bord linzensoep hun ziel verkopen. Immigranten zien, ervaren en voelen die Klein Duimpjesgeest. Die dwingt geen spoor van respect af.

Bart van der Laan
29.06.2004 22:15

Je hebt gelijk, Lieve, dat ge-s.v.p. (en ge-etc.) van talloze Nederlanders is een taalgruwel. Wie ergert zich ook niet aan de Gooise-r? Zelfs nieuwslezeressen in Nederland kunnen de gewone 'r' (trillende huig of tongpunt) niet meer uitspreken. En aan die fis in de fijfer? Een taaltest ook voor autochtonen, zeker als ze op een verantwoordelijke plaats zitten, is broodnodig. Over vijf jaar is het normaal als 'se sigguh':'hun hibbu gelaik.' Hoe sommigen van 'Onze Taal' daarover denken, weten we. Gelukkig denken talloos velen heel anders. Hebben hun ongelaik? Nei, nei, nei, toch, beste, al te tolerante, supertaalgevoelige deskundigerd Frank Jansen! Er is ook nog zoiets als taaltrots. Taaltrots? Wat een oubollig, onwetenschappelijk begrip! Toch: laat de immigranten voelen dat we trots zijn op onze taal en cultuur net als de Zweden, de Portugezen, de Sloveniërs enz. Laten we eisen stellen aan onszelf en vervolgens aan hen.

pieter oldenburg
29.06.2004 17:54

overlijdens bericht : overleden ( totaal verdwenen ): het woord METEEN is thans geworden GELIJK. Jammer van de tikfouten in mijn vorige bericht. Mag nooit meer gebeuren ! Hoe bereiden Nederlanders zich voor op hun vakantie in het buitenland ? Wijzen zij, allerlei klanken uitstotend, in de supermarkt op het gewenste artikel ? In de hoop dat de Spaanse, Italiaanse of Turkse medewerker het wel zal begrijpen ?

pieter oldenburg
29.06.2004 17:41

overlijdens bericht : overleden ( totaal verdwenen ): het woord METEEN is thans geworden GELIJK.

pieter oldenburg
29.06.2004 17:40

overlijdens bericht : oveleden ( totaal verdwenen ): het woord METEEN is thsns geworden GELIJK.

Lieve
29.06.2004 15:00

Ik sluit me aan bij hetzelfde argument van vele anderen: een woordjestest op zich is te beperkt. Het niveau daarvan doet me namelijk denken aan dat van de testjes die je in tijdschriften als Flair vindt: "test uw IQ", "hoe diervriendelijk ben jij" en dergelijke. Wat me opviel, is dat iemand enerzijds stelde dat we er beter aan zouden toen zelf wat meer respect te hebben voor het Nederlands, o.a. het voorbeeld geeft van E-mail in plaats van E-post, en anderzijds doodleuk "svp" in zijn/haar zin zet. Bij een Vlaming komt deze afkorting van het oerfranse s'il vous plaît juist heel on-Nederlands over...


28.06.2004 09:40

Hoe wil je van buitenlanders verwachten dat ze onze taal goed leren, als we deze zelf niet respecteren en verkwanselen? Het begint al bij binnenkomst op schiphol: de borden zijn alleen in het engels. het nederlands is eruit gemikt! Verder is onze taal doordrenkt en vervuild met onnodig engels, op straat en in geschriften. Een feestje is een party en E-post is E-mail. Kijk eens in personeelsadvertenties naar die belachelijke engelse uitdrukkingen. De voertaal in Limburg en in Zeeland is duits. We voelen ons al minderwaardig als we een naamval verkeerd gebruiken als we onze duitse vrienden de weg wijzen. Ze zouden eens wat meer respect hebben voor de nederlandse taal.... Als deze woordentest erdoor komt voor die dan svp ook in voor duitsers en engelstaligen

Ronald Vogelezang
26.06.2004 09:13

Meer dan 500 zou beter zijn, maar het is een begin


25.06.2004 14:50

ze moeten nog meer dan 500 woorden invoeren. Draai het eens om, hoe zouden ze met ons daar omgaan. Als wij naar het buitenland gaan vinden we het een plezier om zoveel mogelijk van de taal te kennen voor we gaan, en te leren als we er zijn. je doet die moeite omdat je er met plezier bent of woont en er aan deel wilt nemen. Of dat hier het geval is..


25.06.2004 14:22

ben het eens met Frank Jansen's argumenten, maar wel minstens 500 woorden, dan weet je tenminste dat ze iets kunnen begrijpen

B. Vervaecke
22.06.2004 22:18

Ik hoop, geachte heer Noë, dat de redactie van 'Onze Taal'naar mogelijkheden zoekt om via déze website op een zinnige en nu en dan onzinnige manier van gedachten te wisselen over allerlei aspecten van het Nederlands, de taal van 22.000.000 Europeanen.

Reinoud Pince van der Aa
22.06.2004 19:54

Het leren van een nieuwe taal lijkt mij een zeer zinvolle bezigheid, alleen jammer dat de belerende Overheid hieraan een test wil koppelen. Zou het geen idee zijn om alle immigranten een boekje "Hoe & Wat Nederlands" te geven in hun moedertaal? Een dergelijk boekje heeft mij in ieder geval zeer goed geholpen toen ik in Turkije woonde. Het leren van een taal is een sociale bezigheid, dat niet wordt bewerkstelligd door het droog uit je hoofd leren, maar veeleer via interactie met mensen van het land waar je net in komt te wonen. Ik heb het met plezier mogen ervaren. De redenering van de Overheid is dus een omdraaiing van het probleem: niet het toetsen van talenkennis maar stimulering van interactie met de mensen die in je omgeving wonen is de richting waar de Overheid de oplossing zal moeten zoeken. Een boekje "Hoe & Wat" lijkt me daarin een aardige geste van de Overheid...

anna hendrix
22.06.2004 16:06

Wel mag in acht genomen worden dat taal (en daarmee het beheersen van de taal van het gastland) plus de capaciteit van het uiten van denkbeelden en gevoelens binnen deze taal een cruciale invloed heeft op het gevoel van binding met de cultuur en gebruiken van dit gastland. Naief is het te denken dat dit gevoel door een algemene keuze uit de Nederlandse vocabulair dit gevoel versterkt.

Henk Smeets
22.06.2004 15:05

Ik vind dat het minimum 2000 moet zijn!

Guillette Bink
21.06.2004 11:36

Afgezien van het zinloze van die vijfhonderdwoordentest zoals hierboven beschreven, lijkt het me ook praktisch lastig uit te voeren. Want wie moet de test in het land van herkomst afnemen en wie controleert dat dan?

Guillette Bin
21.06.2004 11:35

Afgezien van het zinloze van die vijfhonderdwoordentest zoals hierboven beschreven, lijkt het me ook praktisch lastig uit te voeren. Want wie moet de test in het land van herkomst afnemen en wie controleert dat dan?

Van Leempt
21.06.2004 11:20

Nogmaals: wel, maar veel meer! Uiteindelijk gaat het om hun en ons welzijn.


20.06.2004 20:40

Hans
20.06.2004 11:50

Niet mee eens. Het is totaal irrelevant. Mevrouw Verdonk probeert alles om immigratie tegen te gaan en vergeefs. Het gaat er niet om of iemand 500 Nederlandse woorden kan spreken, je kan beter een goede burger en goed mens zijn. Discriminatie dus.

E.V.
18.06.2004 17:24

Een taaltest gaat uiteindelijk niet om integratie maar is niets anders dan een verbloemde manier om bepaalde groepen vreemdelingen buiten de landsgrenzen te houden. Pure discriminatie. De 'rijke' amerikaan, brit of japanner mag er zo in. Maar als er een potentiele 'armoezaaier' gaat dan liever niet.

toon[at]brummelhuis.nl
16.06.2004 22:53

Inderdaad is een veel betere taaltest verplicht!! En inburgeren betekent dat "importbruiden" onwenselijk zijn en misschien voor de derde generatie immigranten, deze stap al te groot wordt en dus "onmenselijk" dreigt te worden.

K.J. van Noorden
16.06.2004 17:46

De opmerkingen en reactie van de heer de R. vind ik heel zinnig. Hij weet in elk geval waarover het gaat. Wat kunnen Nederlanders oranjerig zwammen: ik heb de commentaren eens doorgelezen! Er zijn vanzelfsprekend heel adequate bij.


16.06.2004 16:49

Test is overbodig. Zodra iemand besluit in Nederland te gaan wonen, is hij of zij voldoende ingeburgerd. Het probleem zit hem niet in de migranten. Die handelen volstrekt rationeel. Het probleem zit hem in de gratis voorzieningen die iedereen in Nederland in de schoot geworpen krijgt. Dat is irrationeel.

de R.
16.06.2004 15:55

Jammer Elise, maar dat onderzoek zegt niet veel. Het is mooi dat een bepaalde hersenactiviteit aangetoond kan worden ('intuitief begrip' noem jij dat), maar het gaat er uiteindelijk wel om of je in staat bent op het goede moment de goede woorden te produceren. Na 14 uur les konden de deelnemers niet bewust onderscheid maken tussen bestaande en niet bestaande woorden. Dat lijkt mij echter wel een voorwaarde als je een vreemde taal wilt spreken. Ik kan me in de titel van het artikel en in jouw interpretatie dat het hier om intuïtie gaat, niet vinden. De enige juiste conclusie lijkt me deze: "What is clear is that the learners' brains are doing a much better job at word/non-word discrimination than the learners themselves". Ik zal in elk geval hopen dat de ‘learners’ niet zonder hun ‘brains’ naar Frankrijk gaan. Of andersom. In veel landen is de landstaal de voertaal tijdens taallessen. Voor beginnelingen is dit essentieel. Het is lastig chinees te leren als de leraar alleen maar chinees spreekt. In de Nederlandse inburgeringslessen zit een keur aan nationaliteiten bij elkaar, en de voertaal is vanaf dag 1 Nederlands. Dat maakt de zaak er niet eenvoudiger op. Zo moest een lerares onlangs aan een groep gemengde nieuwkomers die wel Arabisch, Spaans, Duits, Armeens, Pools, Russisch of Portugees spraken, het woord ‘toch’ in het Nederlands uitleggen. Die kwam niet verder dan: “Nou eh, ‘toch’ is ‘toch’. Toch?” Ik denk dat, als het puur om de lessen gaat, je het beste in eigen land kunt beginnen. Overigens, waarom vind je dat het voor “een behoorlijk aantal gelukkig getrouwde Britse expats” belangrijk is dat ze “politiebureau, aangifte, blijf-van-mijn-lijf, praatgroep, advocaat, alimentatie” leren?

Elise van Looij
16.06.2004 14:09

Vijfhonderd woorden is zeker weinig, maar het is een begin. Uit een onderzoek van de Washington University (http://www.newswise.com/articles/view/505540/) blijkt dat slechts 14 uur les al een intuitief begrip van de opbouw van een taal geeft. In welk land de les gegeven wordt heeft, in tegenstelling tot wat Frank Jansen schijnt te denken weinig invloed. Of een geslaagd huwelijk een positieve invloed heeft op taalverwerving, waag ik te betwijfelen. Ik ken een behoorlijk aantal gelukkig getrouwde Britse expats die na jaren in Nederland nog niet weten wat een bloemkool is. Maar goed, laten we een compromis sluiten. Om mee te beginnen stel ik voor: markt, aardappel, groente, vlees, hoeveel, dank u wel, alstublieft, politiebureau, aangifte, blijf-van-mijn-lijf, praatgroep, advocaat, alimentatie.

de R.
16.06.2004 14:03

Ik vind het absurd dat er mensen zijn die beweren dat de inburgering van buitenlanders wordt bevorderd door het leren van woorden als ‘bloemkool’, en dat ‘sociale dienst’ een vanzelfsprekend begrip is voor buitenlanders. Bloemkool kun je aanwijzen of zelf pakken (we hebben immers supermarkten) en wordt bovendien door buitenlanders weinig gegeten. Dat behoort tot de categorie onnozele voorbeelden. Kwalijker is de suggestie dat de inburgerling veel met uitkeringen of de sociale dienst te maken zou hebben. Het tegenovergestelde is het geval. Iemand die in Nederland woont en een partner uit het buitenland wil hebben, zal eerst moeten aantonen over vast werk te beschikken. Voorwaarde voor gezinsvorming of –hereniging is dat de hier wonende partij zijn/haar partner kan onderhouden. Eerst moet een MVV worden aangevraagd en pas na verkrijging daarvan kan de buitenlandse partner naar Nederland komen. Een MVV wordt geweigerd als er onvoldoende financiële waarborg is, of er redenen zijn om de achterdocht van de Vreemdelingenpolitie of IND op te wekken (en dat is niet moeilijk). De MVV moet in Nederland worden omgezet in een verblijfsvergunning voor bepaalde duur (1 jaar). Daarna moet een aanvraag worden ingediend voor een verlenging daarvan (maximum zolang als het paspoort van de betrokken persoon geldig is). De verblijfsvergunning is gebaseerd op verblijf bij partner cq echtgenoot. Zou het paar binnen drie jaar scheiden dan heeft de buitenlandse partij geen recht op verblijf en moet zij het land verlaten. Na drie jaar huwelijk of vijf jaar onafgebroken verblijf ontstaat het recht op Nederlanderschap. Hieraan zijn steeds criteria en toetsen verbonden. Dan pas ontstaat ook het recht op uitkeringen. De buitenlandse partner is gedurende die eerste jaren financieel volledig afhankelijk van degene die garant staat, tot zij zelf een inkomen genereert. Maar zelfs als zij miljonair zou zijn, blijft de inkomenstoets voor haar partner bestaan. Behalve de verplichte inburgeringscursus en een eventuele diplomawaardering betaalt de overheid niets. In de toekomst moeten inburgerlingen ook zelf de cursus betalen. De inburgerling wordt niet bijgestaan door het CWI; die wil eventueel pas wat doen als de inburgeringscursus met succes is afgerond. Er bestaat simpelweg geen recht op uitkering voor nieuwkomers. Mijn buitenlandse echtgenote is in haar vaderland al vrijwillig begonnen met lessen Nederlands. Zij is afgestudeerd arts (MD, PhD) maar titels en bevoegdheden worden niet erkend. Ze krijgt geen hulp bij het zoeken naar werk en uiteraard betaal ik alles (inclusief verzekeringen, studies) zelf. Ze studeert zich een slag in de rondte om hier iets te MOGEN doen. Ze kreeg begeleiding door de gemeente, gedurende het inburgeringstraject. Wij hadden geluk met een goedwillende ambtenaar, maar door de bezuinigingen hoeven nieuwkomers zich daar veel meer van voor te stellen. Het aantal regels en restricties om huwelijken met buitenlanders te ontmoedigen neemt overigens steeds toe. Ons maakt dat allemaal niet uit; we hebben daar immers zelf voor gekozen. Het staat verder in geen vergelijking tot wat ze al gedaan heeft: haar vaderland opgeven. Maar mijn echtgenote moet vaak uitleggen dat ook zij de aanslagen van 9/11 verschrikkelijk vindt. Als ik haar nu vertel dat de Nederlanders vinden dat het voor haar inburgering van essentieel belang is dat ze zich ‘bloemkool’, ‘sociale dienst’ en andere woorden die de zelfredzaamheid vergroten eigen maakt, zal ze niet meer bijkomen van het lachen en vervolgens zeggen dat ze steeds meer leert over hoe Nederlanders over buitenlanders denken.. Zijn er ook nog mensen die een mening hebben over taaltests en wèl weten hoe het een ‘importbruid’ in Nederland vergaat?

Pimm van der Donk
16.06.2004 13:45

Waarom geen 'nul' erachter? Ik ben met een duitser getrouwd en hij sprak binnen een half jaar zeer goed nederlands. Als je maar wil.

WP van Voorst van Beest
16.06.2004 13:20

Ik vraag me af of een taaltest, welke dan ook, een makkelijker integratie bewerkstelligt. Hierbij neem ik aan dat dat het uiteindelijke doel van het invoeren van een taaltest is. Overigens is de formulering van de vraag en van de mogelijke antwoorden op deze enquêtevraag ongelukkig. Onze Taal heeft over dit onderwerp in het juninummer een heel aardig artikel van Bregje Holleman geplaatst: Slopen of afbreken? Het formuleren van enquêtevragen.

xandra van der swan
15.06.2004 14:04

Woordjes leren is gemakkelijker dan grammatica leren. Het lijkt mij goed om alvast wat woorden te leren op je buitenlandse zolderkamer en de grammatica in de Nederlandse praktijk te leren (en vooral aan te voelen). Het is essentieel om te weten dat zo'n ding een 'bloemkool'heet, als ik er een wil kopen. Hoe ik er in een prachtige volzin bij de groenteboer naar vraag is van later zorg, in eerste instantie zal ik gewoon 'bloemkool' roepen. Grote kans dat ik krijg wat ik wil! Dat geeft mij meteen vertrouwen dat ik om een boodschap kan worden gestuurd. Daardoor zal ik de volgende keer nog gemakkelijker op pad gaan, met gevolg dat ik meer Nederlands hoor en de taal sneller zal oppikken. Woorden/termen als 'sterk bakkie' lijken me niet prioriteit hebben, woorden als 'koffie' wel.Zit ik eenmaal op de koffie bij de buurvrouw dan mag ze me proberen uit te leggen dat het een sterk bakkie is en ook wel bakkie pleur wordt genoemd.

h.m. de Jong
14.06.2004 18:00

Met 500 woorden kan je een eind komen in een vreemde taal. Ik vind het alleen onzinnig om 500 woorden zonder context te toetsen. Kleine zinnetjes die direct praktisch toepasbaar zijn lijkt mij zeer welkom. Tesamen met handen-en-voeten werk kan zo iemand zich de eerste tijd een beetje redden. En dan het probleem van analfabetisme: wordt de toets een geschreven of gesproken test? Mijns inziens moet dar ook goed over nagedacht worden. Ik ben werkzaam in de zorg en wordt regelmatig geconfronteerd met mensen die vrijwel geen nederlands of frnas/duits/engels kennen. Wanneer iemand maar enkele woordjes nederlands gaat begrijpen wordt de communicatie direct een stuk gemakkelijker. Hele zinnen kunnen produceren is niet van belang. Woorden als: ja, nee, waar, wanneer, hoe lang, hoe vandaag, gister,morgen, pijn, moe, bang, boos, verdrietig, slapen, eten, drinken, lopen, familie, kind, winkel, medicijnen etc lijken mij belangrijk. Allerlei bekende inbrugeringswoorden als uitkering, sociale dienst, verblijfdvergunning, IND, etc lleren mensen binnen de korste keren.

Herman Gallé
14.06.2004 14:23

Eens met Frank Jansen. Er zal inderdaad meer behoefte zijn aan een woordenschat die de allochtoon een zekere zelfredzaamheid in onze samenleving kan verschaffen. Dat "sterke bakkie etc." komt later wel.

henk franken
13.06.2004 18:42

Ik ben het geheel eens met de stelling. Een vijfhonderdwordentest is niet zinvol. Afgezien van het feit dat mensen een taal alleen in het land van de doeltaal effectief kunnen leren, is het vooral zo dat je met een hoopje losse woorden alléén geen nieuwkomers voorbereidt op de omgang met en het gebruik van de nieuwe taal. Als men zonodig vreemden 'buitenshuis' wil voorbereiden op het gebruiken van een nieuwe taal, moet dat mijns inziens gebeuren met de verschillende functies van de taal als uitgangspunt: hoe begin ik een vraag, hoe uit ik dankbaarheid, klacht, behoefte aan hulp, boosheid, onbegrip, etc.. Dat is wat de mensen in kwestie ook graag willen kunnen. Dat zal ze dan niet alleen de meer motiveren vanwege de praktische associaties die ze ermee maken, maar geeft hun ook een goed fundament voor de verdere taalverwerving van, in dit geval, het Nederlands.

Inge Vervliet
12.06.2004 10:34

Vanuit een positieve houding (welkom, tenzij...)moet er een zinvolle taal- en cultuurtest worden ingevoerd. Dit zou mijn stelling zijn.

dick pak
11.06.2004 18:16

De stelling is juist geformuleerd. De meerkeuzevraag niet. Wie het met de stelling eens is, zal op 'niet invoeren' moeten drukken. Wie tegen iedere woordenlijst is , moet ook op nee drukken.

C.R. Brinkerhoff
11.06.2004 11:33

Toen ik 30 jaar geleden naar Nederland kwam, kende ik slechts één zin: Ik kom uit Amerika. Zonder een inburgeringscursus ben ik toch heel ver gekomen. Ik heb Nederlands geleerd zoals een kind dat doet: luisteren en proberen te imiteren. Eerlijkheidshalve, moet ik zeggen dat Nederlandse ondertiteling van Engelstalilge TV programma's een grote hulp was.

Karolijne
11.06.2004 09:41

Woordjes leren als inburgering? Zou misschien iets zijn voor Nederlanders op vakantie in Frankrijk ofzo. Geloof me, als ik érgens geleerd heb dat dat niet werkt, dan is het daar. En iets zegt mij dat de redactie van Onze Taal dat ook wel weet...

Petra
10.06.2004 15:56

Ik ben het er inderdaad mee eens dat er een test moet komen voordat iemand toegelaten wordt als "importbruid" of "importbruidegom", maar ik denk niet dat een taaltest de oplossing is. Ik denk dat er veel beter een soort maatschappijleer test gemaakt kan worden. Dan heeft de immigrant in iedergeval een beter begrip van de nederlandse samenleving voordat hij/zij naar ons land komt.

F.v.Cassel
10.06.2004 11:55

Gelijke monniken, gelijke kappen. Dergelijke testen moeten dan ook ingevoerd worden "Westerse" immigranten. Alleen brengen die veel geld binnen, of lossen ze problemen op (Shell, Unilever, Universiteiten) zodat zulks niet zal gebeuren. Daarnaast is er voor een goede zelfredzaamheid méér nodig dan alleen 500 woorden. Zoals eigen waarde (mogelijkheid tot werk) en zelfontplooing (reëel scholing). Zoals het er nu naar uitziet is de 500 woordentest bedoeld om de importbruiden te weren. Wees dan eerlijk en voer een dergelijk beleid met open vizier in.

E. Vermeiren
09.06.2004 15:10

Als er al een taaltest moet ingevoerd worden dan moet het een betere zijn dan zoals nu beoogd wordt. Zelfredzaamheid met huis-tuin-en-keuken-begrippen komt 'vanzelf' wel in de dagelijkse omgang. 'Woordenlijsten' nodig in bijzondere situaties zijn hoogstwaarschijnlijk vergeten op het moment dat ze nodig zijn. Gedwongen tests op dit gebied geven enkel een momentopname zonder enige garantie op inburgering.


09.06.2004 09:32

vijfhonderdenwoordentest ?

K. de Jong
08.06.2004 17:04

Inderdaad, de probleemstelling is onhelder. Vanuit dezelfde gezindheid kun je zowel negatief als positief reageren.

Marian Zunderdorp
08.06.2004 14:50

Er moet inderdaad een betere taaltest komen. Daarom vind ik de vraagstelling in dit geval niet helemaal juist.

Huub
08.06.2004 09:45

Invoeren, maar dan niet als een lijstje losse woordjes. Tegen de tijd dat manlief gaat slaan zal ze gegarandeerd de term 'blijf-van-m'n-lijfhuis' vergeten zijn. Maak er maar een soor 'Wat&Hoe in het Nederlands' van, maar dan gericht op alledag. Maar meer nog dan taal lijkt het me handig dat onze toekomstige medelander een beetje weet hoe het hier toegaat. Zoals dat mannen en vrouwen gelijke rechten hebben en gewoon naast elkaar op straat mogen lopen. Zoals dat we, voorzover van toepassing, onze christelijkheid op de daartoe aangewezen dag praktizeren en het er de rest van de week niet meer over hebben. Zoals dat de hoeren hier gewoon 'open en bloot' voor het raam zitten of met hun telefoonnummer/adres in de krant staan en dat deze dames doorgaans niet worden uitgescholden. Zoals dat varkens tot onze dagelijkse levensmiddelen behoren. Zoals dat vele Nederlanders hondenliefhebbers zijn en hun hond niet alleen vaak op/in hun bed laten slapen maar soms ook vol op de bek zoenen. Zoals dat Nederlandse klanten op de markt niet zelf de groentenkraam inlopen en overal in gaan knijpen en drukken. Zoals dat het in Nederland hoogst gebruikelijk is dat voor het huwelijk een stevige dosis seksuele ervaring wordt opgedaan opdat men ook op dat gebied weet waar men aan toe is en dat dichtgenaaide dames wat dat betreft bijzonder onhandig zijn. Zoals dat veel Nederlandse dames ook hoofddoekjes dragen, zij het alleen als het stormt en regent en dan in de vorm van een harmonika-gevouwen plastic zakje. Zoals dat het in Nederland niet gebruikelijk is voor mannen om de godganse dag op straat te lopen spugen en voortdurend aan hun fijne vleeswaren te krabben. Zoals dat Nederlandse bouwvakkers en stratenmakers de gewoonte hebben voorbijgangers ongegeneerd een diepe blik in hun bilnaad te gunnen. Kortom, when in Rome... Overigens, waarom komen de mogelijke antwoorden niet overeen met stelling? Gaat het nu om een taaltest of om een betere taaltest?

H v Rootselaar
07.06.2004 19:43

Lees het interview met Hans Dijkstal in het AD. Dan weet je hoever de VVD gaat om stemmen van de LPF terug te halen.

H v Rootselaar
07.06.2004 19:31

zie Dijkstal!


07.06.2004 15:57

Peter Foks
07.06.2004 09:42

Lidmaatschapsnummer 66135 (Marry Storm) De 500-woordentest brengt herinnneringen van vroeger met zich toen ik op school zat. Woordjes leren waar men in de praktijk van alle dag niets mee opschiet. Daar kom je pas achter als je eens in het buitenland vertoeft en een poging waagt te communiceren met een buitenlander. De mensen die voor het nieuwe inburgeringsstelsel in aanmerking komen zullen zich net zo gaan voelen. Ze worden in het diepe gegooid zonder te kunnen zwemmen. Minister Verdonk wil de klok 40 jaar terugdraaien. Ik vind dat geen goede zaak. Met vriendelijke groet, Peter Foks


06.06.2004 22:50

doen we dit allene met importbruiden uit 2 landen of doen we het voor iedereen: Fransen, Amerikanen, Aziaten ook? Zo niet dan ruikt dit toch sterk naar discriminatie. Ik ben zeer voor mensen die enig benul hebben van het land waar ze heen verhuizen maar dan op een andere manier aub.

meike
06.06.2004 15:59

invoeren, maar dan wel 500 (of meer) normale woorden, die echt dagelijks gebruikt worden

Sérvine
06.06.2004 11:50

Ik vind dat er een paar nulletjes achter moeten!! 5000 of 50 000! ;)

Kasper van Elderen
05.06.2004 10:51

Een taaltoets, van welk type dan ook, heeft geen zin als de kandidaat niet gemotiveerd is. Als iemand de taal nodig heeft, zal hij (m/v) vanzelf gemotiveerd raken om de taal te leren, en op zoek gaan naar mogelijkheden. Die mogelijkheden moeten er zijn, maar de verplichting zal alleen maar onwil oproepen. En onwil is in sommige opzichten het tegenovergestelde van motivatie.


04.06.2004 17:59

Vervolgen als ze hier zijn met een verplichte Taaltoets 2,waarin de zelfredzaamheid wordt aangeleerd. Concrete woorden eerst, dan de meer abstracte begrippen .

Peter Kleiweg
03.06.2004 14:46

Discussiëren over alle taalonderwerpen kan in de nieuwsgroep nl.taal. Ook discussies die hier zijn afgesloten kunnen daar voortgezet worden. Nl.taal sluit nooit.

Jan Verberne
01.06.2004 12:21

Het invoeren van de 500-woordentest zie ik als een extra signaal aan immigranten dat van hen wordt verwacht dat ze enigermate inburgeren in de Nederlandse samenleving. De test zou moeten worden gevolgd door een stevige cursus in Nederland zelf. P.S: is er een pagina waar ik vorige uitslagen van hom-of-kuitvragen kan bekijken?

de R.
01.06.2004 11:12

Het zou helemaal geen slecht idee zijn als Onze Taal een forum zou introduceren, waar gediscussieerd kan worden over de stellingen uit ‘Hom of Kuit’, maar ook andere taalonderwerpen aan de orde kunnen komen. Het onderhouden van een forum hoeft helemaal niet zo belastend te zijn en enthousiaste leden zouden zelfs behulpzaam kunnen zijn door als Moderator op te treden. Zou de redactie zo vriendelijk willen zijn dit in overweging te nemen? Overigens wil ik nog van de gelegenheid gebruik maken om mijn aversie tegen het woord 'importbruid' kenbaar te maken. Jakkes.


31.05.2004 14:21

niet relevant, andere criteria moeten ten gronslag liggen aan een verblijfsvergunning


31.05.2004 04:47

Dubbelsinnig gestel. Die taaltoets moet nog strenger as 500 woorde wees, maar die spelling moet agterweë gelaat word.

Raymond Noë (Onze Taal)
31.05.2004 01:00

'Hom of kuit' is een rubriek uit het tijdschrift Onze Taal. Oorspronkelijk werd de tekst daarvan enkel en alleen op deze website geplaatst om abonnees de gelegenheid te geven elektronisch hun stem uit te brengen. Al snel bleek dat veel stemmers hun voorkeur wilden toelichten, en om hen daartoe in staat te stellen, hebben we dit forum in het leven geroepen. We beseffen heel goed dat een stelling op een gegeven moment voor regelmatige forumbezoekers niet interessant meer is, maar vooralsnog kunnen we niet anders dan de verschijningsfrequentie van het tijdschrift volgen. Dat betekent dat er hier niet meer dan tien keer per jaar een nieuwe stelling te lezen zal zijn.

kees van bemmelen
30.05.2004 10:43

helemaal akkoord met p.kleiwegt. het zou mooi zijn, als we die meisjes konden begrijpen (als hun vriend of echtgenoot dat tenminste toestaat). maar juist daarom moeten zij zich wel een beetje in het nederlands kunnen uitdrukken. bovendien zouden zij daarmee enigszins aantonen dat zij zich willen inburgeren, wat vooral voor hen zelf niet zonder belang is.

Vera van Lieshout
30.05.2004 08:52

Ik ben het volledig eens met Van Leempt: die herhaling van zetten is dodelijk voor de aandacht. 'Onze Taal'kan toch gemakkelijk een iets andere formule verzinnen.

Van Leempt
29.05.2004 20:52

Het is al eerder opgemerkt: er moet sneller van thema gewisseld worden. Het duurt te lang. De gedachtewisseling moet spannend blijven. De lezers zijn uitgepraat. Er zou een team moeten komen (niet één meneer),dat de lezers verleidt tot reacties. Iets wat pittig zou kunnen zijn en verrassend, verwordt te gemakkelijk tot gezeur. Ook opmerkelijk is dat de heer Jansen nooit echt ingaat op wat er zoal aan diverse meningen naar voren wordt gebracht. Het is allemaal te vrijblijvend. Heel jammer en eigenlijk 'Onze Taal' onwaardig.

l.kanen[at]chello.nl
27.05.2004 15:05

Ik kies uit de alternatieven het minst kwade: als een taaltest van de meerderheid moet, is 500 woorden een lage drempel en kies ik voor de zgn. dagelijkse woordenschat. Maar eigenlijk ben ik tegen een taaltest: wie naar Nederland komt moet zich maar zien te redden, al dan niet met hulp van echtgenoot, familie en vrienden. En om uitputting van de schatkist door bijstandsuitkeringen te voorkomen bepleit ik een nieuwe wet die scheidende echtgenoten - autochtoon of allochtoon - verplicht, gedurende een voorgeschreven aantal jaren en naar draagkracht maandelijks aan de Nederlandse staat(!) de voor zijn/haar ex-partner en kinderen benodigde alimentatiekosten te betalen. Alles boven het minimuminkomen mag daarvoor afgeroomd worden.

de R.
26.05.2004 10:17

De ouders van WeiWei spreken geen Nederlands, tenminste niet meer dan ze nodig hebben om in een chinees restaurant te kunnen werken. Omdat hun dochter ontvoerd is geweest zijn we erg met hen begaan, maar ik lees hier dat sommigen vinden dat ons land dergelijke mensen niet kan gebruiken. Het is te vol en te onveilig, of allochtonen horen hier in het geheel niet te zijn. Er vallen termen als profiteurs en er wordt gerefereerd aan uitkeringen. Ik heb niet het idee dat we met taaltestjes de problemen oplossen. Dat het merendeel van de huwelijken mislukt lijkt mij een boude bewering. Dan nog blijft open dat, met taallessen, inburgeringscursussen en wat niet al, inburgeren in Nederland niet zo makkelijk is als wel eens wordt gedacht. De spanningen die dit veroorzaakt maakt ook dat huwelijken soms voortijdig stranden. Waartoe moeten die 500 woorden dienen? Een inburgeringsgarantie? Onzin.


25.05.2004 17:03

In plaats van een taaltest een liefdestest. Het overgrote aantal van dergelijke huwelijken heeft niets met liefde te maken. Kijk naar hoeveel van deze huwelijken mislukken en dan zit Nederland met geïmporteerde vrouwen en mannen die ook een uitkering moeten krijgen. Nederland moet strenger worden.

M.J. de Jong
24.05.2004 09:30

Die 500 woorden is wel het allerallereerste begin. Toch zullen ook deze woorden zorgvuldig gekozen dienen te worden. Inburgeren is natuurlijk de taal, maar nog heel wat meer.

wimb
23.05.2004 11:32

Wel invoeren,maar dan de woorden voor de "zelfredzaamheid", zoals de zin "Dokter,mijn man slaat mij steeds."

Van Leempt
21.05.2004 10:37

Onhelder plan van Jansen, onheldere stellingname, onheldere reacties: de lezer wordt verschillende kanten opgestuurd. Voor mij geldt: met 500 beginnen en daarna enthousiast en gemotiveerd doorgaan. Er moet gelachen én gewerkt worden in de polder!

K. Lust
20.05.2004 16:39

Er is te lang een rommeltje van gemaakt. We zitten nu met de gebakken peren. De PvdA, de SP, en GL dragen een heel zware verantwoordelijkheid. Eens kijken wat Bos van die peren bakt. Ik verwacht een variant van het o zo menselijke gedoogbeleid.

J.Boogerd-Kuiper
20.05.2004 11:31

Beter 500 dan (voorlopig) niets

Goossens
20.05.2004 09:31

Wel die test invoeren, maar daarna een serieuze, langdurige inburgercursus.

Vera van Kalmthout
19.05.2004 21:23

Wat noemt u een betere taaltest? 500 woorden is wel erg minimaal. Dat aantal leert iemand die op vakantie gaat in Finland of Turkije. Het is een te vaag 'verhaal' en een wel erg simpele, ondoordachte stelling. Jammer.

Vervaecke
19.05.2004 17:06

Zou Peter Kleiweg die doorgaans loepzuiver formuleert (zoals over het esperanto), in enkele duidelijke zinnen zijn bewering willen samenvatten?

Peter Kleiweg
18.05.2004 16:41

Bah, wat een gemakzuchtig voorstel. Een schijnoplossing, die geen ander doel dient dan de eigen behoefte aan daadkracht te bevredigen, zonder dat iemand er ook maar iets beter van wordt. Typisch een uiting van rancuneus wij/zij-denken, waarbij "wij" eigenlijk helemaal niet geïnteresseerd zijn in "zij". Hullie zijn een probleem, en wij zullen wel eens even vertellen wat hullie moeten doen zodat wij geen last meer van hullie hebben. Maar vraag ons vooral niet enige moeite te doen de ander te begrijpen, de situatie waarin die verkeert te leren kennen, en ons in te zetten voor een daadwerkelijke verbetering van de omstandigheden waarin we samen verkeren. Dit 500-woordenvoorstel, de cynische onnadenkendheid waarmee een maatregel over lastige groepen wordt afgeroepen, dat getuigt van een LPF-mentaliteit waarmee ons klimaat steeds meer wordt verziekt.

R. J. Wierper
18.05.2004 12:08

Het plan is te vaag. Het zou beter uitgewerkt moeten worden.

J.H. Hogenhout
18.05.2004 12:06

Met die 500 woorden zijn ze er nog lang niet. Het is een beginnetje. Het streven van elke allochtone bruid moet zijn: een goede partner en een goede burger zijn.

Noortje Sprang
18.05.2004 09:56

Asjeblieft geen eilandbewoners die anderen demoniseren en van het werk van die anderen komen profiteren. Weg ermee. Voor goedwillenden is altijd plaats.

P.P. Koudijzer
18.05.2004 09:49

Welwillende allochtonen die hier willen werken en zich van harte aanpassen aan hun nieuwe land, wat taal en cultuur betreft, zijn altijd welkom. Wie zich niet aanpast, moet weg. Hen kunnen we in ons te volle onveiliger wordende land niet gebruiken.

Peter K. Lust
18.05.2004 09:42

En daarna een serieus en langdurig taal- en cultuurbad in ons overbevolkte land.

Gerri van Leempt
18.05.2004 09:38

Wel invoeren natuurlijk, op voorwaarde dat het een begin is.

B. Vervaecke
18.05.2004 09:34

Die 500-woorden is al iets. Hun kennis moet wel een vervolg krijgen in hun nieuwe land. Daar moeten ze niet te lang -maximaal één jaar- met hun mond vol tanden staan. Met 500 woorden kom je niet ver.


17.05.2004 18:21

de test niet invoeren omdat er geen import bruiden mogen komen, sterker 95% van alle allochtonen dient Nederland te verlaten.