Print deze pagina

Vinex-locatie / Vinexlocatie / vinexlocatie

Wat is juist: Vinexlocatie, Vinex-locatie of vinexlocatie?

Het Witte Boekje vermeldt vinexlocatie; het Groene Boekje Vinex-locatie.

VINEX is van oorsprong een afkorting, namelijk van Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra, een woningbouwplan uit 1993 van het ministerie van VROM. Weinig mensen zijn zich hier nog van bewust; voor hen is vinex een gewoon woord en geen verkorte eigennaam. Vinex wordt soms zelfs zelfstandig gebruikt in de betekenis 'nieuwbouwwijk', bijvoorbeeld in 'De vinexen worden bevolkt door jonge gezinnen.' Samenstellingen met vinex zijn wat het Witte Boekje betreft aaneen en met een kleine letter: vinexlocatie, vinexwijk, vinexwoning, enz., net als andere woorden die met een als gewoon woord uitgesproken afkorting zijn samengesteld: aidsvirus, bommoeder, datrecorder, laserchirurgie, petfles, pincode, remslaap, sasdag ('schijt-aan-Sonja-dag'), simkaart, tancode, viproom, enz. Deze laatste woorden krijgen in het Groene Boekje ook een kleine letter en worden aaneengeschreven.

Het Groene Boekje ziet Vinex nog steeds als naam. Deze verkorting krijgt één hoofdletter, want letterwoorden (afkortingen die als gewoon woord worden uitgesproken) van vijf letters worden als 'te lang' beschouwd voor allemaal hoofdletters. Volgens de officiële spelling is in samenstellingen een streepje tussen een letterwoord (of verkorting) met een hoofdletter en de rest van het woord verplicht: Benelux-land, Vinex-locatie.

Volgens de regels van het Witte Boekje doet het er niet toe dat de naam Benelux van oorsprong een afkorting is, en kunnen samenstellingen ermee helemaal aaneengeschreven worden: Beneluxland. Wie dat duidelijker vindt, mag een streepje invoegen, maar het hoeft niet. In samenstellingen als Benelux-inwoner en Benelux-merkregistratie ligt het streepje wel voor de hand, omdat het geheel geen vaste aanduiding is.

Hieronder meer samenstellingen die beginnen met een letterwoord dat een eigennaam is. Het Groene Boekje stelt het streepje hier verplicht; van het Witte Boekje hoeft het niet te worden ingevoegd (maar het mag wel als dat de duidelijkheid ten goede komt).

Witte Boekje

Groene Boekje

Beneluxland

Benelux-land

Bovaggarantie, Bovag-garantie

Bovag-garantie

Cordaid Memisaproject, Cordaid Memisa-project

Cordaid Memisa-project

Riaggcentrum

Riagg-centrum

Teleaccursus, Teleac-cursus

Teleac-cursus

Unescoproject, Unesco-project

Unesco-project

Unicefgala

Unicef-gala

Verwante adviezen

Trefwoorden

terug